Program emerytalny przejdzie w transferze
Przejmując część zakładu pracy pracodawca może przejąć z pracownikami ich program emerytalny. W konsekwencji może być zmuszony prowadzić dwa programy oszczędzania, w tym pracowniczy plan kapitałowy.
Taki scenariusz oznacza z kolei konieczność administrowania dwoma odrębnymi programami i wyższe koszty po stronie firmy.
Wejście w obowiązki...
Przejście umowy zakładowej w związku z przejściem zakładu pracy reguluje art. 7 ust. 1 i 4 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o pracowniczych programach emerytalnych (tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 686 ze zm.). Przepis ten stanowi, że prowadzenie przez pracodawcę jednocześnie więcej niż jednego programu jest dopuszczalne w przypadku:
- nabycia zakładu pracy w całości lub jego zorganizowanej części albo nabycia akcji towarzystwa emerytalnego lub
- połączenia pracodawców prowadzących programy.
W tych przypadkach nowy pracodawca wchodzi w prawa i obowiązki dotychczasowego pracodawcy wynikające z umowy zakładowej. Przepis ma zastosowanie odpowiednio, jeżeli program jest prowadzony przez jednego z łączących się pracodawców lub przez pracodawcę, którego zakład pracy lub jego zorganizowana część została nabyta.
... poprzedniego pracodawcy
W przypadku przejścia części lub całości zakładu pracy na pracodawcę, który nie ma utworzonego pracowniczego programu emerytalnego (PPE), istotny jest ust. 4 ww. artykułu. Wymienia on sytuacje, w jakich umowa zakładowa staje się przedmiotem sukcesji uniwersalnej wraz z przejściem zakładu pracy. Zdanie drugie tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta