Unia Europejska chce zapewnić prawo do bycia offline
Parlament Europejski wezwał do wprowadzenia na poziomie unijnym regulacji zapobiegających nadużywaniu narzędzi cyfrowych po godzinach pracy. W polskich realiach prawnych takie unormowania wydają się jednak zbędne.
Pod koniec stycznia br. Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie „prawa do bycia offline" (dalej: Rezolucja), wzywając Komisję Europejską do podjęcia działań w celu urzeczywistnienia go dla pracowników zatrudnionych w Unii Europejskiej (dalej: UE). W dobie pandemii COVID-19 dla wielu Europejczyków dom stał się miejscem pracy, a stworzenie instrumentów zapewniających prawo do rozłączenia cyfrowego, wedle autorów Rezolucji, stało się palącym problemem. W związku z tym pojawia się pytanie, czy obowiązujące w Polsce regulacje prawne nie są już dziś wystarczające w tym zakresie i czy działania Parlamentu Europejskiego rzeczywiście mają szansę zapobiec nadużywaniu narzędzi cyfrowych po godzinach pracy?
Cyfrowe łącze
Pandemia COVID-19 niewątpliwie zmieniła dotychczasowy obraz środowiska pracy polegający na wykonywaniu czynności zawodowych w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę przez z góry określoną liczbę godzin. Dla dużo większej liczby pracowników niż dotychczas mogących świadczyć pracę przy użyciu środków porozumiewania się na odległość miejscem pracy stał się dom, w którym łączą oni obowiązki zawodowe ze sferą prywatną.
Autorzy Rezolucji wskazują, że taki sposób pracy zachwiał równowagą pomiędzy podstawowymi sferami życia pracowników. W szczególności pracownicy zdalni mają być narażani...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta