Aborcja: czy po wyroku TK konieczny jest nowy kompromis
Nie wystarczy zdecydować o zaostrzeniu przepisów aborcyjnych. Trzeba jeszcze wziąć odpowiedzialność za życie narodzone.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego wykreślił z tzw. kompromisu aborcyjnego przesłankę medyczną dopuszczającą aborcję, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieodwracalnej choroby zagrażającej życiu dziecka. Temat wywołał wiele emocji, ale również niepewność prawników i lekarzy. Jak rozwiązać kryzys społeczny po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji? O tym dyskutowali uczestnicy debaty zorganizowanej przez redakcję „Rzeczpospolitej".
Dyskusja rozpoczęła się od przedstawienia wątpliwości co do stanu prawnego dotyczącego kontrowersyjnych decyzji ws. aborcji.
– Podstawowy problem prawny jest taki, że wątpliwe jest to, czy jest to wyrok Trybunału Konstytucyjnego i czy w ogóle mamy obecnie TK, bo on nie został prawidłowo wybrany, naruszona została konstytucja zarówno jeśli chodzi o skład TK, jak i funkcję pani Julii Przyłębskiej: czy jest prezesem, czy nie. Natomiast od strony wykonywania tego wyroku musimy się zgodzić z tym, że w tej sytuacji politycznej wyrok będzie wykonywany. Dlatego problem lekarzy i kobiet jest problemem aktualnym – mówił profesor Andrzej Zoll, były rzecznik praw obywatelskich.
Profesor Zoll podkreślał, że nie ma dzisiaj możliwości rozwiązania tego problemu bez interwencji ustawodawcy, a to sprawia, że w dyskusji na ten temat nie da się uniknąć polityki. Były rzecznik praw obywatelskich wskazał,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta