Nowe ryzyka dla spółki jawnej
KAZUS | Znowelizowane przepisy przewidują, że również spółka jawna może zostać objęta CIT.
Opodatkowanie CIT spółek komandytowych to niejedyna rewolucja, która komplikuje prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce. Znowelizowane przepisy przewidują, że również spółka jawna może zostać objęta tym podatkiem.
Spółka ta zostanie zaliczona do grupy podmiotów opodatkowanych CIT, jeśli w skład jej wspólników wchodzą nie tylko osoby fizyczne i dodatkowo spółka ta:
1) nie złoży przed rozpoczęciem roku obrotowego informacji o podatnikach CIT lub PIT posiadających bezpośrednio lub pośrednio prawa do udziału w zyskach takiej spółki albo też:
2) nie złoży aktualizacji takiej informacji w terminie 14 dni od dnia zaistnienia zmian w składzie podatników >patrz ramka.
Spółka jawna, która uzyska status podatnika CIT, pozostaje podatnikiem tego podatku do dnia jej likwidacji bądź wykreślenia z rejestru sądowego. W tym okresie, podobnie jak w przypadku spółek z o.o., osiągane dochody opodatkowane są na bieżąco podatkiem według stawki 9 proc. bądź 19 proc.
Dodatkowo, wypłacając udział w zysku (bądź zaliczkę na poczet udziału w zysku), spółka jawna musi pobierać – jako płatnik – 19-proc. podatek od dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.
KAZUS
∑ Załóżmy, że w roku 2020 osoby...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta