Co jeszcze się zmieniło
PIT/CIT | Nowelizacja to także m.in. prawo do ryczałtu dla większej grupy podatników, limit ulgi abolicyjnej czy rozszerzenie prawa do obniżonej stawki CIT.
W 2021 r. weszła w życie duża nowelizacja ustaw o podatkach dochodowych. Najwięcej uwagi poświęca się opodatkowaniu spółek komandytowych, wprowadzeniu opodatkowania w modelu estońskim i strategiom podatkowym. Trzeba jednak zwrócić uwagę także na inne zmiany, w tym dotyczące opodatkowania osób fizycznych.
I. Ograniczenia w możliwości rozliczania strat
Ograniczenia w rozliczaniu strat podatkowych dotyczą m.in. działań restrukturyzacyjnych.
Dotychczasowe przepisy przewidywały, że podatnik CIT nie uwzględni straty podatkowej, jeżeli ta powstała na skutek przekształcenia formy prawnej w związku z przekształceniem, przejęciem, łączeniem lub podziałem przedsiębiorców. Odliczenie było możliwe jedynie w przypadku, w którym w związku z powoływaną zmianą formy prawnej spółka będąca podatnikiem CIT przekształciła się w inną spółkę, również będącą podatnikiem CIT. Regulacje te nie przewidywały jednak ograniczeń w rozpoznawaniu strat przez podatników wnoszących lub otrzymujących aporty w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
Sytuacja ta zmieniła się od 1 stycznia br., i to w istotny sposób. Celem ustawodawcy jest przeciwdziałanie optymalizacji polegających na przenoszeniu zyskownej działalności do spółek odnotowujących stratę i niemających możliwości jej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta