Jakie roszczenia za koronawirusa w zakładzie pracy
Pracodawca może odpowiadać za zaniechania w zakresie BHP, które doprowadzą do zakażenia się przez pracownika wirusem SARS-CoV-2 i jego chorobę. Dlatego kluczowe jest dochowanie należytej staranności w tym obszarze.
Ponowna ocena ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, określenie zasad organizacji pracy zdalnej i pracy hybrydowej, wprowadzenie procedury dotyczącej postępowania na wypadek zakażenia, stosowanie środków ochrony – to tylko przykłady działań, jakie może, a nawet powinien podjąć pracodawca.
Ognisko zakażenia
W wielu krajach, w tym w Polsce, ogniskami zakażenia wirusem SARS-CoV-2 bywają zakłady pracy. Zwłaszcza te, w których pracuje wiele osób na relatywnie małej przestrzeni lub w których pracownicy mają kontakt z dużą liczbą kontrahentów i klientów. Czy można to zakwalifikować jako wypadek przy pracy lub chorobę zawodową? Czy pracownik może mieć do pracodawcy roszczenie odszkodowawcze z tego tytuł? A jeżeli tak, to w jakich okolicznościach?
W zakładach pracy, w których było to możliwe, na masową skalę zaczęto stosować pracę zdalną (m.in. praca biurowa). W Polsce decyzję o wdrożeniu pracy zdalnej pozostawiono swobodnej decyzji pracodawcy, podczas gdy w niektórych krajach – np. w Portugalii – przepisy prawa wprowadzały obowiązkową pracę zdalną dla każdego pracownika, który mógł pełnić obowiązki w tej formie.
Pod koniec 2020 r. w jednym z rozporządzeń epidemicznych ustanowiono z kolei nakaz zakrywania nosa i ust w zakładach pracy po to, aby nowelizacją tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta