Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Najpierw legalny pobyt, potem praca

18 lutego 2021 | Kadry i Płace | Bartosz Abramowicz Michał Olszewski

Obiegowe przekonanie, że pracodawca odpowiada wyłącznie za legalną pracę cudzoziemca, a konsekwencje wynikające z jego nielegalnego pobytu w Polsce dotkną wyłącznie obcokrajowca, jest nieprawdziwe.

Bez względu na branżę, w której pracodawca prowadzi działalność, przed dopuszczeniem osoby nieposiadającej obywatelstwa polskiego do rozpoczęcia pracy powinien on sprawdzić:

- legalność pobytu cudzoziemca na terenie Polski,

- jego uprawnienia do wykonywania pracy.

Najłatwiej z obywatelami Unii

Najprościej sytuacja prezentuje się w przypadku obywateli państw Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Lichtenstein) oraz Konfederacji Szwajcarskiej (dalej: UE/EOG). Do obowiązków pracodawcy należy tu przede wszystkim weryfikacja – na podstawie paszportu lub innego ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość i obywatelstwo cudzoziemca – że przyszły pracownik istotnie legitymuje się obywatelstwem wspomnianych krajów. W ten sposób sprawdzona zostaje zarówno legalność pobytu cudzoziemca z UE/EOG w Polsce, jak i legalność wykonywania przez niego pracy w naszym kraju.

Co do zasady obywatele EU/EOG powinni zarejestrować swój pobyt w Polsce trwający dłużej niż trzy miesiące. Przyjmuje się jednak, że naruszenie tego obowiązku nie skutkuje nielegalnym wykonywaniem pracy i nie obciąża pracodawcy, a jedynie cudzoziemca. Szczególne zasady dotyczą zaś aktualnie obywateli Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, których omówienie zasługuje na osobny...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11891

Wydanie: 11891

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament