Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Powództwo o wyłączenie wspólnika szantażem w sporze korporacyjnym

02 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Paulina Sułkowska

Żeby sąd wydał orzeczenie o wyłączeniu wspólnika ze spółki, muszą zachodzić „ważne przyczyny" dotyczące danego wspólnika. Kodeks spółek handlowych nie precyzuje jednak, jak należy rozumieć to określenie.

W prawie handlowym powództwo o wyłączenie wspólnika spółki jest instrumentem prawnym mającym umożliwić zmianę składu osobowego danej spółki poprzez usunięcie z niej wspólnika, którego dalsze pozostawanie w spółce, z uwagi na jego przymioty osobiste lub indywidualne zachowania, zagrażałoby interesom spółki lub usprawiedliwionym interesom pozostałych wspólników.

Ukryty cel postępowań

W praktyce jednak powództwo o wyłączenie wspólnika jest często elementem szantażu korporacyjnego w stosunkach pomiędzy wspólnikami, którzy nie mogą porozumieć się co do dalszego funkcjonowania spółki. W szczególności żądanie wyłączenia wspólnika – pod pozorem legalnych działań w granicach uprawnień przyznanych ustawowo – zmierza do pozbycia się przez pozostałych udziałowców niewygodnego wspólnika, niejednokrotnie pozostającego w znaczącej mniejszości.

Przykładem takiego działania może być sprawa, w której wspólnikowi posiadającemu 20 proc. udziałów spółki doręczono pozew o wyłączenie go ze spółki. Pomiędzy nim a drugim, większościowym udziałowcem , wybuchł konflikt co do dalszej wizji funkcjonowania spółki. Wspólnik mniejszościowy zamierzał rozwijać jej działalność , podczas gdy udziałowiec większościowy podjął czynności zmierzające...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11928

Wydanie: 11928

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament