Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Fundacja rodzinna: zasady dziedziczenia i opodatkowania

02 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Paweł Tomczykowski, Katarzyna Karpiuk

Projekt ustawy dopuszcza - w określonych sytuacjach - możliwość ubiegania się o wypłatę zachowku od fundacji rodzinnej. A rozwiązania podatkowe mogą stanowić poważną barierę decyzyjną przy jej powoływaniu – zauważają eksperci.

 

Kwestią, która od początku prac nad założeniami polskiej fundacji rodzinnej budziła wiele emocji jest regulacja dotycząca dziedziczenia po zmarłym fundatorze, a w konsekwencji ewentualnych roszczeń zachowkowych jakie mogłyby być kierowane do fundacji. Przedsiębiorcy obawiali się sytuacji, w której:

∑ po pierwsze, fundacja będzie zobowiązana do wypłaty zachowku, co mając na uwadze, że jej głównym składnikiem majątkowym będzie przedsiębiorstwo, może być trudne do wykonania bez uszczerbku dla płynności finansowej fundacji oraz firmy rodzinnej (która ma być przecież chroniona),

∑ po drugie – że dojdzie do nałożenia się uprawnień i jedna osoba będzie jednocześnie posiadała prawo zarówno do zachowku, jak i do wypłaty świadczeń z fundacji rodzinnej.

Ograniczenia

w wypłacie świadczeń

Niestety, na obecnym etapie procesu legislacyjnego, projektodawca nie okazał się na tyle postępowy, aby idąc za przykładem niektórych zagranicznych jurysdykcji, wyłączyć całkowicie możliwość ubiegania się od fundacji wypłaty zachowku. Niemniej jednak, w projekcie ustawy pojawia się przepis, który skutkuje ograniczeniem wypłaty świadczeń i mienia po likwidacji fundacji rodzinnej na rzecz beneficjenta, który uprzednio uzyskał od fundacji wypłatę tytułem zachowku lub uzupełnienia zachowku. Ograniczenie polega...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11928

Wydanie: 11928

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament