Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Sztuczna inteligencja rozwiąże problemy globu

02 kwietnia 2021 | Ekonomia i rynek | Zbigniew Gajewski

Jeśli skupimy się na zagrożeniach związanych z szybkim rozwojem AI, umknie nam jej ogromny potencjał.

Buckminster Fuller, XX-wieczny amerykański wynalazca, twierdził, że do 1900 r. wiedza ludzka podwajała się co 100 lat, a od 1945 co 25 lat. Dziś – co 13 miesięcy, a według naukowców z IBM wkrótce będzie się podwajać co 12 godzin.

Już obecnie sztuczna inteligencja (AI) potrafi nieźle synetyzować rozproszony dorobek naukowy świata, a to stwarza rewolucyjne perspektywy. Wiele uniwersytetów stworzyło grupy badawcze, które zajmują się technikami uczenia maszynowego, niezbędnymi do zapanowania nad niebywałym przyrostem wiedzy.

Nauka przyspieszy

W maju 2020 r. firma OpenAI przedstawiła GPT-3 – Generative Pre-trained Transformer 3, czyli nową wersję swojego programu do pisania tekstów i konwersowania z ludźmi. Był on trenowany na bilionie słów ze stron internetowych, całej zawartości Wikipedii i tysiącach książek opisujących stan ludzkiej wiedzy w wielu dziedzinach. I jego możliwości są niesamowite.

GPT-3 „rozumie" kontekst między wyrazami i zdaniami, tworzy nowe zdania, akapity i całe teksty na zadany temat. Można mu zadać dowolne pytanie, np. medyczne. Zamiast linku do strony internetowej dostaniemy dokładną odpowiedź z opisem mechanizmu biologicznego, który za tym stoi. GPT-3 pisze też wiersze, powieści, teksty piosenek i komponuje do nich muzykę, tworzy grafiki. To dziś najbardziej rozwinięty program sztucznej inteligencji na świecie,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11928

Wydanie: 11928

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament