Rośnie popyt na domy pod miastem
Zdalna praca może przyspieszyć trend, ale główna zasługa rosnącego od kilku lat popytu to coraz lepsza jakość domów.
Czy pandemia zwiększyła apetyt na przeprowadzki do bloków i domów pod miastem? Zespół analityków nieruchomości PKO BP postanowili zbadać temat, biorąc po lupę wnioski kredytowe klientów banku obejmujące zakup lokali w pobliżu siedmiu aglomeracji.
Atrakcyjna oferta
W objętym lockdownem II kwartale ubiegłego roku zauważalny był wzrost udziału wniosków dotyczących mieszkań w powiatach wokół aglomeracji, do 37 proc., ale w kolejnych kwartałach odsetek wrócił do stabilnego poziomu 31–33 proc. Trend wzrostowy kupowania lokali pod miastem widać od lat: w 2016 r. udział sięgał 26 proc., a na poziomie 33 proc. utrzymuje się od dwóch lat.
Na zwiększony popyt odpowiadają deweloperzy: w ciągu ostatnich dwóch lat, jak wynika z danych GUS, liczba mieszkań oddawanych do użytku w powiatach przylegających do dużych miast rosła wyraźnie szybciej niż w samych aglomeracjach.
Wyprowadzka poza miasto to także kupowanie lub budowanie domów. Tu analitycy PKO BP widzą konsekwentny wzrost: ze złożonych przez klientów wniosków kredytowych wynika, że w 2016 r. udział...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta