Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak narodził się Microsoft

02 kwietnia 2021 | Rzecz o historii | Ryszard Tadeusiewicz
Bill Gates na Comdex ’92 w Chicago prezentuje system operacyjny Windows
źródło: Getty Images
Bill Gates na Comdex ’92 w Chicago prezentuje system operacyjny Windows

Dzisiaj w serii moich opowieści o historii firm, które tworzyły szkielet współczesnej informatyki, przyszła kolej na Microsoft. Żartobliwie i dosłownie tłumacząc nazwę firmy na język polski, można użyć określenia „mały-miękki", ale to koncern wielki i zdecydowanie twardy.

W mojej książce „Krótka historia informatyki" tak opisałem narodziny firmy Microsoftu: „(...) warto przypomnieć dzieje Billa Gatesa, jednego z założycieli firmy Microsoft. Kariera tego niezwykłego człowieka zaczęła się od tego, że w 1975 roku, mając 19 lat, rozesłał do wszystkich producentów komputerów ofertę, że może im sprzedać translator języka BASIC. Było to zuchwalstwo: Gates NIE MIAŁ tego translatora, a dopiero chciał go zbudować. Ponieważ chętnych do zakupu nie brakowało (pierwszym był twórca ALTAIRa, Ed Roberts), Bill Gates wraz z przyjacielem Paulem Allenem pracowali dzień i noc przez sześć tygodni, po czym przedstawili propozycję BASICa, który stał się światowym standardem (...)".

Dla osób mniej oswojonych z informatyką dodam, że BASIC to język programowania, za pomocą którego użytkownik mógł nakazać komputerowi wykonywanie potrzebnych mu czynności. Takich języków programowania było w połowie lat 70. XX wieku sporo (Fortran, Algol, Cobol...), ale BASIC był z nich najprostszy dla użytkowników i przez to na powstających wtedy komputerach osobistych był szczególnie pożądany. Ale żeby określony komputer rozumiał polecenia użytkownika wydawane w języku BASIC, musiał mieć program, zwany translatorem, który zamieniał zrozumiałe dla człowieka komendy napisane w języku BASIC na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11928

Wydanie: 11928

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament