Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ukarać sprawców cierpienia w Syrii

02 kwietnia 2021 | Opinie
Ponad 6 mln mieszkańców Syrii uciekło z kraju, aby uniknąć okrucieństw reżimu
autor zdjęcia: Ameer al-HALBI
źródło: AFP
Ponad 6 mln mieszkańców Syrii uciekło z kraju, aby uniknąć okrucieństw reżimu

Domagamy się, aby Międzynarodowy Trybunał Karny miał możliwość zbadania domniemanych zbrodni i ścigania ich sprawców – wspólny komentarz 18 ministrów spraw zagranicznych w sprawie zwalczania bezkarności za zbrodnie w Syrii.

Dziesięć lat temu miliony Syryjczyków wyszło na ulice Dary, Aleppo i Damaszku, domagając się demokracji i poszanowania swych podstawowych praw oraz wolności. Brutalna reakcja reżimu przerodziła się na przestrzeni dekady w jeden z najpoważniejszych od czasów II wojny światowej aktów przestępczych oraz w kryzys humanitarny, wskutek którego w Syrii zginęło ponad 400 tys. osób i doszło do niezliczonych naruszeń praw człowieka.

Ponad połowa ludności Syrii musiała opuścić swe domy, a ponad 6 mln osób uciekło z kraju, aby uniknąć okrucieństw reżimu. Dziesiątki tysięcy zaginęły bez wieści na skutek brutalnych działań władz, przy czym rodziny tych osób pozostawiono bez żadnych informacji o ich losie i miejscu pobytu.

Położyć temu kres

Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) udowodniły ponad wszelką wątpliwość, że reżim syryjski wielokrotnie stosował broń chemiczną przeciwko własnej ludności. Reżim ten konsekwentnie odmawia jednak składania wyjaśnień międzynarodowym zespołom śledczym. Ale osoby, które przeżyły ataki, dają świadectwo temu, co widziały i czego doznały.

Nie będziemy milczeć w obliczu okrucieństw popełnianych w Syrii, za które reżim i jego zagraniczni zwolennicy ponoszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11928

Wydanie: 11928

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament