Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ochrona patentowa szczepionek

02 kwietnia 2021 | Biznes w czasie pandemii | Magdalena Jezierska-Zięba, Małgorzata Gizińska

Czy wobec stanu nadzwyczajnego, jakim jest światowa pandemia, ochrona patentowa szczepionek na COVID-19 jest moralnie akceptowalna? Coraz głośniej mówi się, że produkty do zapobiegania i leczenia COVID-19 powinny być światowymi dobrami publicznymi.

Ogólnoświatowa pandemia COVID-19 trwa już ponad rok. Pierwszy przypadek zakażenia człowieka koronawirusem SARS-CoV-2 odnotowano w Chinach w czwartym kwartale 2019 r., a wirus szybko rozprzestrzenił się na inne kraje. Zgodnie z danymi Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC), od 31 grudnia 2019 r. do 10 tygodnia 2021 r. zgłoszono ponad 120 tysięcy przypadków COVID-19 (zgodnie z przyjętymi definicjami przypadków i strategiami badań w krajach dotkniętych chorobą), w tym ponad 2,6 tysiące zgonów. Aktualizacja danych nadal trwa.

Preparaty dopuszczone na terenie UE

Sytuacja na arenie światowej w 2020 r. jasno pokazała, że pandemia niesie ze sobą nie tylko zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, ale również społeczne, psychologiczne i gospodarcze skutki, takie jak załamanie wielu branż gospodarki, społeczna izolacja czy utrata pracy. Stało się jasne, że aby opanować pandemię niezbędne będzie uodpornienie jak największej populacji przed zakażeniem. Dlatego niezwłocznie po opublikowaniu sekwencji genetycznej koronawirusa SARS-CoV-2 (dostępnej w bazie NCBI pod numerem NC_045512.2) rozpoczęły się badania nad szczepionką.

Jak dotąd Europejska Agencja Leków (EMA) dopuściła do stosowania na terenie Unii Europejskiej cztery preparaty, które można podzielić na:

- szczepionki RNA w lipidowym nośniku – tj....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11928

Wydanie: 11928

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament