Przyspieszone postępowanie układowe
Rozwiązanie trzecie | Propozycja dla dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością
Przyspieszone postępowanie układowe jest rodzajem postępowania restrukturyzacyjnego, które umożliwia dłużnikowi zawarcie układu z wierzycielami po sporządzeniu i zatwierdzeniu spisu wierzytelności w uproszczonym trybie. Może być ono prowadzone wobec dłużnika niewypłacalnego lub zagrożonego niewypłacalnością tylko wtedy, kiedy suma wierzytelności spornych uprawniających do głosowania nad układem nie przekracza 15 proc. Ten rodzaj postępowania restrukturyzacyjnego charakteryzuje wiele uproszczeń, które mają na celu doprowadzenie do zawarcia układu w możliwie najkrótszym czasie – w założeniu około dwóch, trzech miesięcy. Postępowanie to jest najczęściej wybieraną sądową procedurą restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Jednakże niestety w praktyce postępowania te trwają dłużej niż prognozowany ww. okres, nadal są natomiast one krótsze niż np. postępowanie sanacyjne.
Wniosek o otwarcie postępowania
Wniosek o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego rozpoznawany jest przez sąd na posiedzeniu niejawnym, wyłącznie na podstawie dokumentów dołączonych do wniosku. Wydanie rozstrzygnięcia powinno nastąpić w terminie tygodnia od dnia złożenia wniosku. Przy czym jest to jedynie termin instrukcyjny, który nie zawsze jest przez sądy dotrzymywany. Jednak im szybciej wniosek zostanie rozpoznany, tym szybciej można się skupić na działaniach czysto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta