Odpowiedzialność – słowo klucz
Dom, szkoła, firma, a nawet Kościół uczą i zachęcają do dbania o środowisko. Robimy to nie tylko dla nas, ale przede wszystkim dla przyszłych pokoleń.
Również my jesteśmy odpowiedzialni za rozwój Ziemi, mamy dbać o rozwój stworzenia, strzec go i starać się, by się rozwijało zgodnie z Jego prawami: my jesteśmy panami stworzenia, nie właścicielami. Nie możemy „zawładnąć stworzeniem, ale mamy dbać o jego rozwój, wierni Jego prawom" – mówi papież Franciszek.
Dodał, że „zaangażowanie w ochronę środowiska nie jest domeną partii zielonych, ale przejawem chrześcijaństwa.
Michał ma dziewięć lat. Jest uczniem podstawówki na warszawskiej Woli. – Od dawna segreguję śmieci. Oszczędzam wodę. Tak wszyscy w mojej rodzinie robią. Uczę się o tym też w szkole – opowiada chłopiec.
Niedawno brał udział w warsztatach przyrodniczych „Zielony słoik". Podczas zdalnej lekcji poznawał i zgłębiał zasady funkcjonowania roślin w przyrodzie. Dowiedział się też, w jaki sposób pielęgnować rośliny domowe, oraz wykonał samodzielnie „dziecięcy las w słoiku".
– To ważne dla syna. Musi wiedzieć, że człowiek jest jednym z gatunków żyjących na Ziemi. I to od nas, ludzi, zależy, jak dalej potoczą się losy planety – tłumaczy pani Katarzyna, mama Michała.
Segregacja od małego
W ich domu śmieci segreguje się od dawna, zanim wprowadzono takie przepisy. – Staram się unikać plastikowych toreb czy woreczków. Na zakupy chodzę z własnym lnianymi torbami. Nie dość, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta