2021 rok bez jednorazowego plastiku
W tym roku zaszły zmiany, dzięki którym możliwe będzie ograniczenie plastiku w obiegu. W krajach Unii Europejskiej od stycznia obowiązuje zakaz wprowadzania do sprzedaży plastikowych przedmiotów jednorazowego użytku. Ponadto producenci będą musieli zapłacić podatek od plastiku, jeśli ich produkty nie będą się nadawały do recyklingu.
Śmieci z tworzyw sztucznych pokrywają całą Ziemię. Według Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Jak podaje WWF, mikroplastik odnaleziono m.in. w Rowie Mariańskim, w arktycznym lodzie, w wodzie czy piwie, a jego produkcja na przestrzeni ostatnich 65 lat wzrosła na świecie z 2 milionów do 348 milionów ton rocznie. Z danych wynika, że w oceanie jest ponad 150 mln ton plastiku, a rocznie przez plastikowe odpady traci życie 100 mln morskich ssaków. Dlatego zanieczyszczenie plastikiem zostało przez ONZ nazwane jednym z największych wyzwań XXI wieku. – Produkty plastikowe, zwłaszcza te jednorazowego użytku, zanieczyszczają morskie ekosystemy. Możemy wręcz mówić o plastikowej epidemii. Od lat 50. XX...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta