Każda szkoda wyrządzona środowisku odbija się na zdrowiu
rozmowa | Weronika Michalak, dyrektorka HEAL Poland, organizacji analizującej wpływ środowiska na zdrowie publiczne.
Potrzeba ochrony środowiska to wyraz troski społeczeństwa o przyszłe pokolenia, co oznacza konieczność podejmowania konkretnych działań już teraz. Jak będzie wyglądał nasz świat, jeśli nie zaczniemy jeszcze skuteczniej dbać o planetę?
Weronika Michalak: Dziś już nie mamy wyjścia i musimy dbać o planetę. Nie chodzi tu o „modę" czy bycie „trendy". Każdego roku z powodu smogu umiera ok. 50 tys. osób w Polsce, a miliony chorują na różnorodne schorzenia. Ludzie tracą zdrowie i życie również z powodu konsekwencji zmiany klimatu: m.in. wielotygodniowych fal upałów, rozprzestrzeniających się chorób wektorowych, ekstremalnych zjawisk pogodowych. Mówiąc o tych zależnościach nie próbujemy nikogo straszyć, a jedynie zmobilizować do działań, by uniknąć jeszcze gorszych konsekwencji. Bez troski o środowisko będziemy mieć do czynienia z silnie zanieczyszczonym powietrzem, wodą czy glebami, a nasze otoczenie przestanie być zdatne do życia. Zmiana klimatu to proces, który wciąż się nasila i będzie skutkował jeszcze większą liczbą ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak gwałtowne burze, ulewy, susze, powodzie. Wyzwaniem będzie także opanowanie rozprzestrzeniania się chorób wektorowych, w tym tropikalnych, jak denga czy malaria, które już pojawiły się w Europie. Poczucie ciągłego zagrożenia wpłynie także na kondycję psychiczną...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta