Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Geografia utrudnia dobór do zwolnień

13 maja 2021 | Kadry i Płace | Katarzyna Dobkowska PIOTR GRACZYK

Gdy pracodawca działa w wielu regionach, a redukcja etatów ma objąć jeden z tych obszarów, musi właściwie wytypować grupę zawodową objętą zwolnieniami oraz ustalić kryteria zwolnień. Błąd może go kosztować przegraną w sądzie.

Zwolnienia z przyczyn ekonomicznych wiążą się z licznymi problemami prawnymi. Od prawidłowości ich rozwiązania zależy to, czy wypowiedzenia obronią się w sądzie. Najwięcej trudności budzi właściwe określenie grupy zawodowej, która jest objęta redukcją zatrudnienia, a także prawidłowe określenie i zastosowanie kryteriów doboru. Szczególne komplikacje występują, gdy pracodawca działa w wielu regionach.

Likwidacja czy redukcja

Zwolnienia z przyczyn niedotyczących pracowników mają zwykle postać likwidacji stanowiska (stanowisk) lub redukcji zatrudnienia w określonej grupie zawodowej.

Do likwidacji dochodzi, gdy ze struktury organizacyjnej znika jedno unikalne stanowisko (np. stanowisko jedynego księgowego w strukturze) albo wszystkie stanowiska danego rodzaju (np. stanowiska wszystkich księgowych). Wówczas wystarcza wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia likwidacji określonego stanowiska pracy połączone z ewentualnym wyjaśnieniem, dlaczego pracodawca podjął tego rodzaju decyzję o zmianie struktury organizacyjnej.

Redukcja zatrudnienia to natomiast sytuacja, gdy ograniczamy liczbę stanowisk danego rodzaju – np. zmniejszamy liczbę stanowisk specjalistów ds. marketingu z 6 do 3. Wówczas konieczne jest określenie grup zawodowych objętych zwolnieniem oraz zastosowanie obiektywnych kryteriów doboru do zwolnienia, co powinna odzwierciedlać...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11960

Wydanie: 11960

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament