Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zakaz konkurencji można zastrzec warunkowo

13 maja 2021 | Kadry i Płace | Kinga Polewka

Dopuszczalne jest wprowadzenie do umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy warunku zawieszającego (art. 89 k.c.), uzależniającego powstanie skutków czynności prawnej (umowy o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy) od oświadczenia pracodawcy złożonego najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania umowy o pracę.

Tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 21 października 2020 r. (I PK 241/18).

Pracownik, którego dotyczyła sprawa, był zatrudniony na stanowisku menadżerskim. Pracodawca podpisał z nim umowę o zakazie konkurencji, obejmującą wszelką działalność naruszającą interes pracodawcy. Zakaz konkurencji miał trwać także przez rok po ustaniu stosunku pracy, a pracownikowi przysługiwałoby z tego tytułu odszkodowanie w wysokości 25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z ostatniego roku trwania stosunku pracy, ale tylko w przypadku złożenia przez pracodawcę pisemnego oświadczenia w tym przedmiocie najpóźniej w ostatnim dniu obowiązywania umowy o pracę. Brak oświadczenia pracodawcy miał powodować rozwiązanie umowy o zakazie konkurencji z ostatnim dniem zatrudnienia. Pracownik złożył wypowiedzenie i stosunek pracy zakończył się z upływem okresu wypowiedzenia. Pracodawca nie złożył w tym okresie żadnego oświadczenia co do zakazu konkurencji. Kilka miesięcy później pracownik wystąpił przeciw pracodawcy z powództwem o zapłatę odszkodowania za zakaz konkurencji po ustaniu stosunku pracy.

Ani sąd I, ani II instancji nie podzieliły argumentów...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11960

Wydanie: 11960

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament