Węglowy Bełchatów gotowy na zieloną rewolucję
Region bełchatowski, gdzie działa największa w Europie elektrownia węglowa, już teraz przygotowuje się do zmian. W planach są potężne inwestycje, które zapewnią mieszkańcom nowe miejsca pracy.
Rozpoczynająca się właśnie w Polsce transformacja energetyczna najmocniej dotknie regiony węglowe. Dlatego właściciele kopalń i samorządy pracują nad takimi programami minimalizowania skutków wygaszania wydobycia węgla, by w jak najmniejszym stopniu dotknęły one lokalnych społeczności. Jak przekonują eksperci, przykład regionu bełchatowskiego pokazuje, że w wyniku inwestycji w zeroemisyjne technologie możliwe jest tam utworzenie nawet większej liczby miejsc pracy, niż obecnie daje energetyka węglowa. Kluczowe dla powodzenia tego planu będą środki unijne i szybkie decyzje na poziomie krajowym co do przyszłości największego polskiego kompleksu energetycznego.
Świadomi zmian
Będąca częścią grupy PGE Elektrownia Bełchatów jest największym zakładem opalanym węglem brunatnym w Europie. To także największy polski wytwórca prądu, który odpowiada za około 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dostawcą paliwa dla bloków jest działająca tuż obok kopalnia. Cały kompleks jest największym i najważniejszym pracodawcą dla regionu. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zatrudnia ok. 8 tys. pracowników, zaś jej spółki zależne ok. 7 tys. osób. Spółka jest kluczowym zleceniodawcą dla wielu lokalnych przedsiębiorstw i potężnym wsparciem dla budżetów gmin. Koniec epoki węgla zbliża się jednak nieuchronnie, a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta