Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węglowy Bełchatów gotowy na zieloną rewolucję

13 maja 2021 | Ekonomia i rynek | Barbara Oksińska
Elektrownia Bełchatów jest największym zakładem opalanym węglem brunatnym w Europie
autor zdjęcia: Marta Bogacz
źródło: Fotorzepa
Elektrownia Bełchatów jest największym zakładem opalanym węglem brunatnym w Europie

Region bełchatowski, gdzie działa największa w Europie elektrownia węglowa, już teraz przygotowuje się do zmian. W planach są potężne inwestycje, które zapewnią mieszkańcom nowe miejsca pracy.

 

Rozpoczynająca się właśnie w Polsce transformacja energetyczna najmocniej dotknie regiony węglowe. Dlatego właściciele kopalń i samorządy pracują nad takimi programami minimalizowania skutków wygaszania wydobycia węgla, by w jak najmniejszym stopniu dotknęły one lokalnych społeczności. Jak przekonują eksperci, przykład regionu bełchatowskiego pokazuje, że w wyniku inwestycji w zeroemisyjne technologie możliwe jest tam utworzenie nawet większej liczby miejsc pracy, niż obecnie daje energetyka węglowa. Kluczowe dla powodzenia tego planu będą środki unijne i szybkie decyzje na poziomie krajowym co do przyszłości największego polskiego kompleksu energetycznego.

Świadomi zmian

Będąca częścią grupy PGE Elektrownia Bełchatów jest największym zakładem opalanym węglem brunatnym w Europie. To także największy polski wytwórca prądu, który odpowiada za około 20 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Dostawcą paliwa dla bloków jest działająca tuż obok kopalnia. Cały kompleks jest największym i najważniejszym pracodawcą dla regionu. PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zatrudnia ok. 8 tys. pracowników, zaś jej spółki zależne ok. 7 tys. osób. Spółka jest kluczowym zleceniodawcą dla wielu lokalnych przedsiębiorstw i potężnym wsparciem dla budżetów gmin. Koniec epoki węgla zbliża się jednak nieuchronnie, a...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11960

Wydanie: 11960

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament