Biznes wymaga ustnych kontraktów
Umowa ustna między przedsiębiorcami powinna regulować wszystkie niezbędne elementy stosunku prawnego. Jej zawarcie i warunki warto potwierdzić na piśmie lub w formie dokumentowej.
Umowy ustne zawierane przez przedsiębiorców, poza ściśle określonymi przez prawo przypadkami, są ważne i skuteczne. Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 3531 kodeksu cywilnego strony umowy mają możliwość decydowania o formie jej zawarcia przy zastrzeżeniu, że wybrana forma nie spowoduje naruszenia natury stosunku prawnego, ustawy lub zasad współżycia społecznego.
Podobnie dopuszczalną formą będzie konkludentne (dorozumiane) zawarcie umowy, np. umowy o pracę poprzez dopuszczenie pracownika do wykonywania pracy.
Umowa ustna, tak jak każda umowa w innej formie, powinna regulować wszystkie niezbędne elementy danego stosunku prawnego.
Dla zabezpieczenia obrotu prawnego ustawodawca zastrzega szczególne formy umów dla uregulowania niektórych stosunków prawnych. W kodeksie cywilnym wymieniono następujące formy, od których uzależniona może być ważność czynności prawnej:
- zwykła forma pisemna,
- forma pisemna z datą pewną,
- forma pisemna z podpisem urzędowo poświadczonym,
- forma elektroniczna lub
- akt notarialny.
Formy szczególne
Biorąc pod uwagę skutki niezachowania przewidzianej przez ustawę formy szczególnej dla danej czynności prawnej, możemy wyróżnić ich trzy typy.
Pierwszym jest forma szczególna zastrzeżona pod rygorem nieważności....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta