Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Hakerzy podnoszą ceny na stacjach

13 maja 2021 | Ekonomia i rynek | Dominik Osowski
Zamknięcie rurociągu Colonial Pipeline  powoduje,  że na Wschodnim Wybrzeżu zaczyna brakować paliwa  na stacjach. Dodatkowo ceny idą wyraźnie  w górę.
źródło: AFP
Zamknięcie rurociągu Colonial Pipeline powoduje, że na Wschodnim Wybrzeżu zaczyna brakować paliwa na stacjach. Dodatkowo ceny idą wyraźnie w górę.

Ostatni atak na Colonial Pipeline obnażył luki w bezpieczeństwie energetycznym największej gospodarki świata. Bezpiecznie nie mogą się czuć ani firmy prywatne, ani operatorzy infrastruktury krytycznej – również w Europie.

Wzrost cen paliwa i niedobory na stacjach – to efekt ostatniego ataku hakerskiego na amerykańską infrastrukturę krytyczną. Specjaliści nie mają złudzeń, że tego typu ataków będzie więcej.

Niedobory paliwa

Ataki hakerskie na infrastrukturę krytyczną, taką jak rurociągi z paliwami, sieci energetyczne, elektrownie czy stacje uzdatniania wody, mogą mieć poważne konsekwencje. Najlepszym tego przykładem jest atak na Colonial Pipeline, największego w USA operatora rurociągów z paliwami.

Colonial Pipeline za pomocą swojej infrastruktury dostarcza do wschodniej części kraju 45 proc. potrzebnego tam paliwa. Rurociąg o długości 8852 km transportuje codziennie 2,5 mln baryłek paliw.

W ubiegłym tygodniu Colonial Pipeline stał się celem ataku i został zmuszony do wstrzymania wszelkich operacji. Hakerzy wykorzystali ransomware, czyli złośliwe oprogramowanie, które blokuje dostęp do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11960

Wydanie: 11960

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament