Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Uznanie długu przerwie przedawnienie

13 maja 2021 | Kadry i Płace | Ryszard Sadlik

Pracodawca nie może podnieść przed sądem zarzutu przedawnienia roszczeń pracownika, jeśli wcześniej uznał dług wychodząc np. z propozycją odroczenia terminu płatności lub rozłożenia należności na raty.

Przedawnienie pozwala osobie zobowiązanej uwolnić się od konieczności zapłaty długu. Istotne znaczenie mają więc okoliczności, które powodują przerwanie biegu przedawnienia – w razie ich zaistnienia uprawniony może skutecznie dochodzić zapłaty swojej należności przez dłuższy okres. W praktyce wątpliwości budzi kwestia określenia, kiedy przedawnienie zostaje przerwane wskutek uznania przez dłużnika jego zobowiązania.

Zamknięta droga

Przedawnienie powoduje, iż po upływie czasu określonego w ustawie wierzyciel nie może skutecznie dochodzić przed sądem swoich roszczeń. Dotyczy to także różnych roszczeń pracowniczych, z którymi pracownicy nie występują na czas przeciwko pracodawcom. W razie upływu przedawnienia pracownik nie może skutecznie domagać się spełnienia przez pracodawcę jego obowiązków (np. zapłaty wynagrodzenia), jeżeli pracodawca skorzysta przed sądem z zarzutu przedawnienia. Zgodnie bowiem z art. 291 § 1 k.p. roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Termin ten wiąże zarówno pracowników, jak i uprawnionych członków rodziny zmarłego pracownika.

Bieg od początku

Terminy przedawnienia określone przez kodeks pracy nie mogą być skracane ani przedłużane przez czynności prawne stron. Jednak w trakcie biegu przedawnienia mogą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11960

Wydanie: 11960

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament