Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Za fałszywe wyjaśnienia dyscyplinarka

13 maja 2021 | Kadry i Płace | Agnieszka Bonikowska Martyna Dziedzic

Gdy zeznania pracownika dotyczące okoliczności wypadku okażą się fałszywe, grozi mu nawet natychmiastowe zwolnienie. Dotyczy to zarówno sytuacji, gdy występuje on w roli poszkodowanego, jak i świadka.

 

Zdarza się, że pracownicy podają nieprawdziwe informacje na temat okoliczności wypadku, aby został on uznany za wypadek przy pracy. Jako taki wypadek zgłaszają uraz, którego doznali poza firmą, bez związku z pracą lub podają okoliczności odbiegające od rzeczywistego przebiegu zdarzenia.

Ryzyko podania przez pracownika fałszywych informacji wzrasta przy pracy zdalnej. W domu pracownika nie ma bowiem monitoringu, a świadkami zwykle są współdomownicy. Pracodawca powinien pamiętać, że ma wiele możliwości, aby ustalić rzeczywisty przebieg zdarzenia i to, czy pracownik powiedział prawdę. Gdy okaże się, że skłamał, może wyciągnąć wobec niego określone konsekwencje.

Obowiązek mówienia prawdy

Zespół powypadkowy niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku ma obowiązek przystąpić do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala (§ 7 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Rady Ministrów z 1 lipca 2009 r. w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy; DzU nr 105, poz. 870). Powinien też zebrać informacje dotyczące wypadku od świadków zdarzenia (§ 7 ust. 1 pkt 4 rozporządzenia).

Wydaje się oczywiste, że poszkodowany ma udzielać wyjaśnień zgodnych z prawdą. W praktyce pracownicy składając wyjaśnienia często mijają się...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11960

Wydanie: 11960

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament