Jest alternatywa dla spółki komandytowej
Do niedawna spółka komandytowa była jedną z najczęściej polecanych przez prawników i doradców podatkowych formą prowadzenia działalności gospodarczej. Po zmianach w przepisach stała się ona znacznie mniej atrakcyjna.
Od 1 stycznia 2021 roku istotnie zmieniły się zasady opodatkowania spółek komandytowych – stały się one podatnikami CIT. Dla spółek komandytowych oznacza to podwójne opodatkowanie na poziomie po pierwsze spółki, a po drugie wspólników. Objęcie spółek komandytowych reżimem CIT zmusiło podatników do szukania bardziej atrakcyjnych alternatyw dla prowadzenia działalności gospodarczej. Można w tym zakresie wskazać na kilka możliwych rozwiązań.
Zmiana umowy
W spółce komandytowej występują dwa rodzaje wspólników - komplementariusz i komandytariusz. Do końca 2020 roku różnice pomiędzy nimi dotyczyły jedynie zasad ponoszenia odpowiedzialności, reprezentacji i prowadzenia spraw spółki. Wraz z wejściem w życie przepisów opodatkowujących spółki komandytowe CIT, zróżnicowano także sposób opodatkowania jej wspólników – na korzyść komplementariuszy.
Komplementariusze otrzymujący wypłaty ze spółki komandytowej mogą bowiem pomniejszyć swój podatek z tytułu udziału w zyskach spółki o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od jej dochodu, obliczonego za rok podatkowy, z którego przychód z tytułu udziału w zysku został uzyskany. Ujmując to prościej –...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta