Jaki podatek od gruntów pod panelami fotowoltaicznymi
Użytki pod fotoogniwami słonecznymi, niezależnie od ich klasyfikacji w ewidencji gruntów i budynków, są zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu najwyższymi stawkami podatku od nieruchomości.
Co do zasady podatkowi od nieruchomości nie podlegają użytki rolne lub lasy, z wyjątkiem tych, które zostały zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej. Przy czym grunty o charakterze rolnym podlegają opodatkowaniu dużo niższym podatkiem (podatkiem rolnym) od hektara przeliczeniowego, który wynosi maksymalnie kilka zł/ha.
Nie powinno zatem ulegać wątpliwości, że właściciele gruntów zajętych pod farmy fotowoltaiczne stoją przed nie lada wyzwaniem w zakresie ustalenia prawidłowej wysokości podatku od gruntów, na których są one zlokalizowane. Co istotne, w głównej mierze farmy fotowoltaiczne posadowione są na gruntach rolnych/leśnych bądź nieużytkach. Przez zlokalizowanie na nich inwestycji grunty te nie tracą swojego charakteru.
Jedna z takich właśnie spraw dotyczących stawki podatku dla gruntów znajdujących się pod panelami fotowoltaicznymi została rozstrzygnięta przez wójt gminy Zduńska Wola w interpretacji z 1 czerwca 2020 r. (FWP.310.1.2020.EM.).
Na co jest wykorzystana działka
Spółka planowała budowę instalacji fotowoltaicznej na gruntach sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne. Farma fotowoltaiczna miała się składać z zespołu modułów, których zadaniem jest wykorzystywanie zjawiska...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta