Rak płuc nie przeczekał pandemii
Być może produkty o zmniejszonej szkodliwości powinny być dla palaczy dostępne za darmo, jak metadon dla uzależnionych od narkotyków – mówi prof. Robert Mróz.
31 maja to Światowy Dzień bez Tytoniu. Wielu Polaków pali?
Choć palimy zdecydowanie mniej niż jeszcze dekadę temu, a liczba uzależnionych spada, wciąż pali 8 mln Polaków. Spadek widoczny jest szczególnie wśród mężczyzn – z 39 do 24 proc. Liczba palących pań spadła z 24 do 18 proc. Nie zmniejszyła się natomiast liczba palaczy, u których rozwinie się rak płuca. Szacuje się, że 9 na 10 osób, u których doszło do rozwoju tego nowotworu, jest palaczami lub było nimi w przeszłości. W Polsce palenie tytoniu odpowiada za 93 proc. zachorowań na raka płuca wśród mężczyzn i 77 proc. wśród kobiet po 35. roku życia.
Jaki rodzaj raka płuca palenie powoduje najczęściej?
Do niedawna uważaliśmy, że z paleniem związany jest tylko niedrobnokomórkowy rak płuca. Teraz wiemy, że nałóg powoduje także raka drobnokomórkowego, choć jest go zdecydowanie mniej. Przeważa rak niedrobnokomórkowy, stwierdzamy też coraz więcej gruczolakoraka, którego związek z paleniem nie został jednak udowodniony. Udowodniono go w przypadku raka płaskonabłonkowego.
Jak długo trzeba palić, by „wyhodować" raka płuca?
Loadingiem kancerogennym jest dziesięć tzw. paczkolat, czyli wypalanie paczki dziennie przez dziesięć lat. Jeśli więc ktoś pali trzy paczki dziennie przez trzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta