Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informatyk może płacić niższy ryczałt

07 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Przemysław Wojtasik

Fiskus potwierdza w interpretacjach, że przedsiębiorca, który nie tworzy oprogramowania, tylko zajmuje się jego analizą i testowaniem, ma prawo do 8,5-proc. podatku naliczanego od przychodu.

Część informatyków już od dwóch lat korzysta z ulgi IP Box i płaci tylko 5 proc. PIT od dochodu z komercjalizacji praw własności intelektualnej. Okazuje się, że niektórym osobom z branży IT przysługuje też niższa, 8,5-proc. stawka ryczałtu. Skarbówka potwierdza to w interpretacjach.

Trzeba ustalić właściwy symbol PKWiU

Przypomnijmy, że stawki ryczałtu są zróżnicowane, a o jego wysokości decyduje to co robimy. Przedsiębiorca musi przede wszystkim precyzyjnie ustalić, jaki jest zakres jego usług, a potem przyporządkować je do właściwej pozycji w Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU), do której odwołuje się ustawa o ryczałcie. Jeśli są wątpliwości, to może wystąpić o opinię do urzędu statystycznego. Jak już przedsiębiorca wie, jaki ma symbol PKWiU, to sprawdza do jakiej stawki ryczałtu pasuje.

Jak to się ma do informatyków? Muszą zweryfikować, czy to co robią jest przyporządkowane do 15-proc. stawki. Jeśli nie, to zapłacą tylko 8,5-proc. ryczałt. A to, jak pokazują ostatnie interpretacje, jest całkiem realne.

Inna pozycja w klasyfikacji

O jedną z nich wystąpił informatyk, który na początku bieżącego roku założył własną firmę. Świadczy usługi dla niemieckiego kontrahenta. Sklasyfikował je w PKWiU 62.01.12.0. Są to usługi związane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11980

Wydanie: 11980

Spis treści
Zamów abonament