Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niebezpieczne podejście do stałego miejsca biznesu

07 czerwca 2021 | Podatki i księgowość | Krzysztof Dżugaj

Przyjmowane przez organy podatkowe rozumienie pojęcia stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej jest bardzo rozległe i niekorzystne dla podatników. Zwykle nie akceptują go jednak sądy administracyjne.

 

Stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (ang. fixed establishment; dalej również: FE) jest istotnym zagadnieniem związanym z VAT. Choć formalnie decyduje ono o sytuacji podatkowej zagranicznych firm i sposobie rozliczania przez nich transakcji przeprowadzanych w Polsce, zwykle ma ono również znaczenie dla ich polskich kontrahentów. Istnienie FE w Polsce po stronie zagranicznych usługobiorców może bowiem decydować o opodatkowaniu transakcji przez krajowych usługodawców.

PRZYKŁAD

Gdyby usługa marketingowa została wykonana przez polskiego podatnika na rzecz spółki z siedzibą w Niemczech, z zasady powinna zostać rozliczona przez nabywcę na terytorium Niemiec. Jeżeli jednak okazałoby się, że usługobiorca posiada w Polsce FE, to w takim przypadku usługę powinien opodatkować usługodawca w Polsce. Nieuwzględnienie tej kwestii, a w konsekwencji opodatkowanie określonej transakcji w niewłaściwym kraju, mogłoby z kolei skutkować powstaniem negatywnych konsekwencji podatkowych (m.in. w postaci powstania zaległości podatkowej).

Istotność stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej przejawia się ponadto w tym, że jest ono przedmiotem szczególnego zainteresowania organów podatkowych. Co więcej, gdy się przeanalizuje aktualną praktykę interpretacyjną, można dojść do wniosku, że FE istnieje prawie w każdym przypadku,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11980

Wydanie: 11980

Spis treści
Zamów abonament