Zgoda na globalny CIT
Historyczne porozumienie grupy najbogatszych państw ma zmusić międzynarodowe koncerny do płacenia podatków tam, gdzie osiągają zyski.
USA, Wielka Brytania, Francja, Niemcy, Włochy, Japonia i Kanada uzgodniły na szczycie w Londynie fundamentalne zmiany w opodatkowaniu największych korporacji. Mają one płacić daninę na poziomie minimum 15 proc., i to nie tam, gdzie są zarejestrowane, ale tam, gdzie mają klientów i osiągają zyski. – Globalny minimalny podatek zakończyłby wyścig do dna w opodatkowaniu przedsiębiorstw i zapewniłby sprawiedliwość klasie średniej i ludziom pracującym w USA i na całym świecie – powiedziała Janet Yellen, amerykańska sekretarz skarbu. Unijni eksperci szacują dodatkowe przychody globalne z tytułu 15-proc. stawki na 48 mld euro rocznie. Aby podatek stał się faktem, potrzebna jest zgoda większej liczby państw. Pierwszym testem będzie spotkanie G20 w przyszłym miesiącu.
Nie 21 a...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta