Jak na podatek dochodowy wpływa finansowanie wewnętrzne
W związku z tym, że termin na złożenie rocznego zeznania CIT został przesunięty o trzy miesiące, warto przypomnieć o możliwości ujęcia w kosztach dodatkowej kwoty z tytułu przekazania zysku na kapitał rezerwowy lub zapasowy.
Zgodnie z art. 15cb ustawy o CIT spółki mają prawo ująć w kosztach uzyskania przychodów kwotę odpowiadającą iloczynowi stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego obowiązującej w ostatnim dniu roboczym roku poprzedzającego rok podatkowy powiększonej o 1 punkt procentowy oraz kwoty zysku przekazanego na kapitał rezerwowy lub zapasowy. Obliczony w ten sposób iloczyn stanowi wartość „hipotetycznych odsetek", które podatnik musiałby zapłacić w związku z pozyskaniem kapitału z zewnątrz.
Warunkiem skorzystania z tej preferencji jest to, by późniejszy podział i wypłata zysku nie nastąpiły wcześniej niż po upływie trzech lat od końca roku, w którym została podjęta uchwała o przekazaniu zysku na kapitał rezerwowy lub zapasowy. Jednocześnie prawo do ujęcia w kalkulacji dochodu dodatkowego kosztu nie przysługuje, jeśli zyski zostały przekazane na pokrycie strat bilansowych. Opisywana regulacja nie ma również zastosowania w sytuacji, gdy podatnik lub podmiot z nim powiązany dokonał czynności prawnej albo powiązanych czynności prawnych bez uzasadnionych przyczyn ekonomicznych, głównie w celu zwiększenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę „hipotetycznych odsetek". Do uzasadnionych przyczyn ekonomicznych nie zalicza się przy tym przypadku, gdy korzyść uzyskana w roku podatkowym lub w latach następnych wynika z zaliczenia „hipotetycznych odsetek" do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta