Atom wespół z polskimi firmami
Jestem przekonany, że znacząco więcej niż 50 proc. całkowitej wartości każdego reaktora byłoby dostarczane przez polskie firmy – mówi David Durham, prezes Energy Systems, członek zarządu Westinghouse.
Ile reaktorów AP1000 buduje obecnie Westinghouse?
Cztery reaktory funkcjonują w Chinach od trzech lat. Ich wyniki są rekordowe, zarówno jeżeli chodzi o uruchomienie, jak i o funkcjonowanie w pełnym rozruchu. Dwa kolejne reaktory są w tej chwili w trakcie budowy w Stanach Zjednoczonych. Jeden z nich zostanie uruchomiony w tym roku, drugi pod koniec 2022 r.
Są plany na kolejne?
Mam nadzieję, że Polska, Czechy, Słowenia, może Ukraina. Do tego Stany Zjednoczone i więcej w Chinach. Są również inne możliwości, ale te są najbliższe.
W przypadku elektrowni Vogtle w USA inwestycja jest znacząco opóźniona i ma bardzo przekroczony budżet. Dlaczego?
Są dwa główne powody, żaden nie jest związany z technologią. Projekt nie był zakończony, kiedy rozpoczęła się budowa, co stworzyło problemy. Oprócz tego mieliśmy niedoświadczoną firmę budowlaną jako partnera. To doprowadziło do problemów z kosztami i harmonogramem. Ostatecznie skończyło się to restrukturyzacją Westinghouse, bo ponosiliśmy odpowiedzialność za realizację wspólnie w firmą budowlaną. W 2017 r. firma budowlana została zastąpiona Bechtel, jedną z największych na świecie. Mają rozległą historię budowy reaktorów jądrowych. Od tamtego momentu budowa idzie zupełnie dobrze.
A co się wydarzyło się w innej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta