Polski (bez)Ład
Dziwnym trafem autorzy Polskiego Ładu zapomnieli poinformować w tym dokumencie, że zarówno emeryci, jak i pracujący będą musieli płacić składki na NFZ w wysokości 9 proc. uzyskanego przychodu.
Oczekiwany z zainteresowaniem dokument Zjednoczonej Prawicy (ZP), który nazywano Nowym Ładem, w końcu został przedstawiony opinii publicznej. W międzyczasie zyskał nową nazwę Polski Ład (PŁ). Ponieważ dokument ten może determinować politykę społeczno-ekonomiczną Polski do końca dekady, zasługuje na analizę. Należy przede wszystkim postawić pytanie, jaki jest cel PŁ i co zawiera. Nawet dokładna jego lektura nie daje jednoznacznej odpowiedzi.
Pierwsza wątpliwość dotyczy celu opracowania PŁ. Ze względu na jego charakter i treść należy założyć, że dokument jest programem wyborczym ZP, chociaż nie jest to pewne, gdyż o wyborach się w nim nie wspomina. Chyba że mamy do czynienia z kolejną innowacją polityczną ZP, która burzy także i tu zastany porządek rzeczy. Dotychczas najpierw ogłaszano wybory lub znany był termin ich ogłoszenia, a potem partie przedstawiały programy, które miały przekonywać wyborców do oddania głosu na tych, którzy najlepiej trafią w oczekiwania. Tym razem ZP postępuje odwrotnie: najpierw przedstawiono dokument programowy, który w razie dobrego odbioru społecznego i wzrostu notowań skłoni ją do rozpisania przedterminowych wyborów. Jeżeli dokument nie zyska akceptacji, to można zrezygnować z rozpisania wyborów, przynajmniej do opracowania takiej wersji, która sprosta społecznym oczekiwaniom.
Bez rozliczeń
PŁ składa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta