Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jaka będzie V RP

07 czerwca 2021 | Opinie | Katarzyna Lubnauer
Dzisiejszy spór polityczny jest właśnie o to, w jakim państwie będziemy żyli – archaicznym czy nowoczesnym
autor zdjęcia: Henryk Sadura
źródło: Shutterstock
Dzisiejszy spór polityczny jest właśnie o to, w jakim państwie będziemy żyli – archaicznym czy nowoczesnym

Czas politycznego podziału na Polskę liberalną i socjalną można już uznać za historyczny, a przywoływanie go to nieudolna próba reaktywacji sporu Tusk–Kaczyński – pisze posłanka Koalicji Obywatelskiej.

Po prawie sześciu latach rządów PiS podział przebiega gdzie indziej niż przed 2015 r. Polacy muszą odpowiedzieć sobie, jakiej chcą Polski – archaicznej z nostalgią do czasów PRL i XX w. czy też nowoczesnej, szybko usprawniającej instytucje publiczne, by polskie państwo i obywatele byli bardziej bezpieczni i odporni na kryzysy. Stawka jest naprawdę wysoka.

XX czy XXI wiek

Czy chcemy Polski archaicznie centralistycznej, gdzie państwo nieudolnie przejmuje odpowiedzialność za wszystkie obszary życia, czy samorządowej, gdzie nasze małe ojczyzny mają uprawnienia i środki do skutecznego poprawiania warunków życia mieszkańcom? Czy chcemy Polski leżącej krzyżem, czy mądrze układającej sobie stosunki ze wspólnotą Kościoła katolickiego z wyraźnym rozdziałem tronu od ołtarza? Czy chcemy Polski, gdzie o dochodach obywateli decyduje władza, karząc najzaradniejszych i transferując do swoich, czy takiej, w której to praca definiuje zamożność obywatela, bo to z pracy bierze się rozwój gospodarczy państwa?

Czy chcemy polskiej edukacji opartej na nostalgiach historyczno-nacjonalistycznych czy nowoczesnej, praktycznej edukacji, która pozwoli naszym dzieciom konkurować w przyszłości ze swoimi rówieśnikami w globalnym świecie? Czy chcemy Polski, gdzie 500+ ma zastąpić realną pomoc państwa w opiece nad dziećmi i publiczną ochronę zdrowia? Czy pragniemy państwa,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11980

Wydanie: 11980

Spis treści
Zamów abonament