Obsługa techniczna udzielonej pożyczki nie jest usługą finansową
Gromadzenie, kompletowanie dokumentacji, prowadzenie wszelkich rozliczeń związanych z pożyczkami przeniesionymi na nowego wierzyciela nie jest usługą zarządzania pożyczkami przez pożyczkodawcę i nie może korzystać ze zwolnienia z VAT.
Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 19 listopada 2020 r. (I FSK 315/18).
Spółka świadczy w ramach prowadzonej działalności usługi finansowe polegające na udzielaniu pożyczek, za co otrzymuje wynagrodzenie od pożyczkobiorców. W związku z potrzebą rozwoju dojdzie do przeniesienia portfela wierzytelności na nowego wierzyciela. Spółka zamierza podpisać umowę dotyczącą zarządzania wierzytelnościami z tytułu udzielonych przez siebie pożyczek znajdujących się w majątku nowego wierzyciela. W związku z tym otrzyma od niego wynagrodzenie za zarządzanie. Podatnik stanął na stanowisku, że wynagrodzenie to będzie zwolnione z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38, ponieważ wskazane usługi można traktować jako usługi zarządzania kredytami udzielonymi przez kredytobiorcę.
Organ w wydanej interpretacji indywidualnej nie zgodził się ze spółką. Podkreślił, że aby móc uznać czynności wskazane w art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT za usługi finansowe, muszą mieć one odrębny od tej usługi charakter, a także być niezbędne do jej wykonania oraz dla niej właściwe. Następnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta