Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cyberterroryzm XXI wieku

07 czerwca 2021 | Opinie | Stanisław Żaryn

Wszechobecna cyfryzacja powoduje, że hakerzy, niejednokrotnie wspierani przez rządy obcych państw, są w stanie zatruć wodę pitną czy przerwać dostawy prądu– pisze rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych.

Ataki cybernetyczne na obiekty infrastruktury krytycznej niosą ze sobą poważne zagrożenia, często dla milionów ludzi. Szczególnie niebezpieczne są działania cyberprzestępców wymierzone w instalacje odpowiadające za dostęp danej społeczności do wody pitnej, energii elektrycznej czy paliwa. W ostatnich latach na całym świecie odnotowano szereg tego typu ataków, które wiązały się z ryzykiem utraty zdrowia lub życia wielu osób oraz dużymi stratami finansowymi. Często skutkowały również paraliżem ważnych obszarów życia państwowego.

Postęp technologiczny umożliwił sterowanie wieloma procesami przy pomocy systemów teleinformatycznych. Z jednej strony przynosi to wymierne korzyści finansowe i organizacyjne, z drugiej jednak prowadzi do sytuacji, gdy zarządzane w ten sposób obiekty stają się podatne na ataki w cyberprzestrzeni. Wszechobecna cyfryzacja powoduje, że hakerzy, niejednokrotnie wspierani przez rządy obcych państw, są w stanie złamać zabezpieczenia operatorów strategicznych z punktu widzenia bezpieczeństwa instalacji po to, by zatruć wodę pitną czy przerwać dostawy prądu.

Izrael, USA, Australia...

W kwietniu 2020 r. doszło do ataku cybernetycznego na system wodociągów w Izraelu. Przypisywany Iranowi atak udało się udaremnić, ale w ocenie szefa...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11980

Wydanie: 11980

Spis treści
Zamów abonament