Kiedy należy ująć korektę cen transferowych
Czy korektę cen stosowanych w transakcjach z podmiotami powiązanymi, dotyczącą okresu sprzed 2019 r., rozpoznaje się na bieżąco, czy w momencie otrzymania zapłaty albo poniesienia kosztu? Dyrektor KIS nie może się zdecydować.
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2018 r. ustawa o CIT nie zawierała szczególnych przepisów odnoszących się wprost do momentu uwzględnienia korekt cen transferowych w przychodach lub kosztach. Ten stan rzeczy zmienił się wraz z nowelizacją przepisów od 1 stycznia 2019 r. Obecnie korektę cen transferowych, spełniającą wymogi art. 11e ustawy o CIT, rozpoznaje się w roku podatkowym, którego ta korekta dotyczy.
Ministerstwo Finansów w wyjaśnieniach pt.: „Ujmowanie korekt cen transferowych wystawionych w 2019 r. a dotyczących transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r." opublikowanych 11 marca 2019 r. na stronie www.podatki.gov.pl wskazało, że „korekty cen transferowych wystawione w 2019 r., lecz dotyczące transakcji lub innych zdarzeń realizowanych w 2018 r. (tj. do 31 grudnia 2018 r.), powinny być ewidencjonowane dla celów podatków dochodowych na zasadach wynikających z przepisów obowiązujących do końca 2018 r."
Problem w tym, że organy interpretacyjne same nie są zgodne co do tego, na podstawie jakich przepisów należy rozpoznać korektę cen transferowych w stanie prawnym obowiązującym do 31 grudnia 2018 r. A problem rozpoznania korekty dotyczącej roku 2018 lub lat poprzednich może być jeszcze przez jakiś czas aktualny. Tylko w pierwszym kwartale 2021 r. Krajowa Informacja Skarbowa opublikowała trzy interpretacje dotyczące ujęcia korekt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta