Skarga na przewodniczącego jest niedopuszczalna
Za pomocą skargi nie można kwestionować sposobu prowadzenia obrad.
Osoby niezadowolone ze sposobu, w jaki prowadzone są sesje rady gminy wnoszą skargi na przewodniczącego rady. Na gruncie faktycznym działania tego rodzaju nie mają większego znaczenia z uwagi na brak wiążących konsekwencji załatwienia skargi. Natomiast na gruncie prawnym takie sytuacje ujawniają problemy ze zrozumieniem istoty samorządu terytorialnego i poważne kłopoty ze stosowaniem prawa.
Skarga składana w trybie działu VIII Kodeksu postępowania administracyjnego, której przedmiotem jest działalność przewodniczącego rady jest niedopuszczalna. Problem w tym, że wojewodowie i rady gminy spierają się o właściwość przy ich rozpoznawaniu.
Choćby zaniedbanie
Zgodnie z art. 227 K.p.a. przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw. Przepis ten należy interpretować w powiązaniu z art. 2 kodeksu zgodnie z którym ustawa ta normuje postępowanie w sprawie skarg i wniosków „przed organami państwowymi, organami jednostek samorządu terytorialnego oraz przed organami organizacji społecznych.". Kodeks stanowi ponadto, że skargi na działalność organów stanowiących jednostek samorządu terytorialnego rozpoznawane są przez wojewodę....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta