Stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego
Zastąpienie węgla wymagało od nas inwestycji w zmianę technologii. Wprowadziliśmy urządzenia, które umożliwiają stosowanie paliw alternatywnych – mówi Marcin Wojtan, dyrektor zarządzający Geocycle Polska, Grupa Lafarge. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z LAFARGE
Cementownie uchodzą, delikatnie mówiąc, za zakłady niezbyt przyjazne środowisku. Czy mogą jednak przyczynić się do realizacji celów klimatycznych?
Przemysł cementowy bardzo się zmienił. Obecnie cementownie są bodaj najnowocześniejszymi zakładami w całym przemyśle ciężkim. Skala ograniczenia ich wpływu na środowisko, zmiany, które dokonały się w ciągu ostatnich 20 lat, są spektakularne. Cały przemysł cementowy zainwestował blisko 10 mld złotych w unowocześnienie swoich zakładów i ograniczenie wpływu na środowisko. Wydatki naszej firmy to kilkaset milionów złotych. Oczywiście wpływ na środowisko tych zakładów jest i będzie, taka jest technologia produkcji cementu, podstawowego materiału budowlanego. Ale nasze zadanie to ograniczenie tego wpływu, i to się udaje.
Dzisiaj przemysł cementowy nie stoi przed pytaniem, dlaczego tak bardzo zanieczyszczamy środowisko, gdyż zanieczyszczamy je w nikłym stopniu. To pytanie brzmi na przykład, w jaki sposób zwiększyć nasz udział w gospodarce obiegu zamkniętego.
Jaki to sposób?
Przy produkcji cementu korzystamy z surowców naturalnych, kamienia wapiennego. Staramy się wprowadzić takie surowce, które zmniejszą jego zużycie. Czyli na przykład gruz z recyklingu czy odpady mineralne z różnych gałęzi przemysłu. Chcemy, aby takie surowce zastępowały...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta