Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Stawiamy na gospodarkę obiegu zamkniętego

29 czerwca 2021 | Ekonomia i rynek
źródło: materiały prasowe

Zastąpienie węgla wymagało od nas inwestycji w zmianę technologii. Wprowadziliśmy urządzenia, które umożliwiają stosowanie paliw alternatywnych – mówi Marcin Wojtan, dyrektor zarządzający Geocycle Polska, Grupa Lafarge. MATERIAŁ POWSTAŁ WE WSPÓŁPRACY Z LAFARGE

 

Cementownie uchodzą, delikatnie mówiąc, za zakłady niezbyt przyjazne środowisku. Czy mogą jednak przyczynić się do realizacji celów klimatycznych?

Przemysł cementowy bardzo się zmienił. Obecnie cementownie są bodaj najnowocześniejszymi zakładami w całym przemyśle ciężkim. Skala ograniczenia ich wpływu na środowisko, zmiany, które dokonały się w ciągu ostatnich 20 lat, są spektakularne. Cały przemysł cementowy zainwestował blisko 10 mld złotych w unowocześnienie swoich zakładów i ograniczenie wpływu na środowisko. Wydatki naszej firmy to kilkaset milionów złotych. Oczywiście wpływ na środowisko tych zakładów jest i będzie, taka jest technologia produkcji cementu, podstawowego materiału budowlanego. Ale nasze zadanie to ograniczenie tego wpływu, i to się udaje.

Dzisiaj przemysł cementowy nie stoi przed pytaniem, dlaczego tak bardzo zanieczyszczamy środowisko, gdyż zanieczyszczamy je w nikłym stopniu. To pytanie brzmi na przykład, w jaki sposób zwiększyć nasz udział w gospodarce obiegu zamkniętego.

Jaki to sposób?

Przy produkcji cementu korzystamy z surowców naturalnych, kamienia wapiennego. Staramy się wprowadzić takie surowce, które zmniejszą jego zużycie. Czyli na przykład gruz z recyklingu czy odpady mineralne z różnych gałęzi przemysłu. Chcemy, aby takie surowce zastępowały...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11999

Wydanie: 11999

Spis treści
Zamów abonament