Stworzyliśmy wychwytywacz ryzyka w obszarze własności intelektualnej
Prawo własności intelektualnej zyskuje na znaczeniu – mówi Dominika Królik, aplikantka adwokacka, liderka zespołu, który wygrał tegoroczny konkurs Legal Hackathon.
Wasz projekt oprogramowania ma służyć wychwytywaniu ryzyka związanego z prawami własności intelektualnej. Na czym konkretnie polegałoby działanie takiego narzędzia?
Służyłoby ono przyśpieszeniu i ulepszeniu analizy umów lub zapisów umownych z prawa własności intelektualnej. Na przykład, gdy grafik umawia się z wydawcą na sprzedaż projektu ilustracji, nasze narzędzie poddałoby analizie umowę i wskazało w jej konkretnych fragmentach ryzyka związane z kwestiami ochrony własności intelektualnej. Te zagadnienia dotyczą jednak nie tylko twórców. Często np. umowy o nieruchomości oraz umowy sektora IT zawierają przeniesienie pewnych praw z tego obszaru. Zresztą opracowana przez nas koncepcja narzędzia mogłaby służyć analizie nie tylko pod kątem polskiego prawa, ale również prawa innych krajów. Jako że zakładamy wykorzystanie technologii deep learning, w której program sam...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta