Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Postępowanie przed sądami administracyjnymi

02 lipca 2021 | Biznes w czasie pandemii | Magdalena Porzeżyńska, Małgorzata Woźniak

Sądy administracyjne badają poprawność działania beneficjenta realizującego umowę o dofinansowanie projektu z wykorzystaniem środków unijnych, z uwzględnieniem postanowień tej umowy, a także przepisów prawa krajowego oraz europejskiego.

Zasadą jest, że od decyzji instytucji pośredniczącej (IP) lub instytucji wdrażającej (IW) w sprawie zwrotu środków pochodzących z funduszy unijnych, beneficjentom przysługuje odwołanie, które można złożyć do właściwej instytucji zarządzającej (IZ). Od zasady tej przewidziano wyjątek dotyczący m.in. sytuacji, w której decyzję wydaje IZ – wtedy beneficjent może zwrócić się z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy do organu, który wydał decyzję. Jeżeli odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy nie doprowadziły do zmiany decyzji, beneficjent może zaskarżyć decyzję o zwrocie dofinansowania do właściwego wojewódzkiego sądu administracyjnego w ramach kontroli sądowoadministracyjnej.

Kilka zasad postępowania

Postępowanie sądowoadministracyjne służy m.in. kontroli działalności administracji publicznej poprzez rozstrzyganie sporów o zgodność z prawem działania bądź zaniechania działania organów wykonujących administrację publiczną.

Pierwszym stadium postępowania sądowoadministracyjnego jest zbadanie przez sąd, czy skarga jest dopuszczalna oraz prawidłowo wniesiona, następnie sąd przechodzi do jej rozpoznania merytorycznego, ażeby w trzecim stadium rozstrzygnąć wyrokiem istotę sprawy. Wojewódzki sąd administracyjny kończąc postępowanie w sprawie, może: oddalić skargę, uchylić...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12002

Wydanie: 12002

Spis treści
Zamów abonament