Tylko poszkodowani mogą skarżyć
Chociaż udział obywateli w tworzeniu lokalnych programów ekologicznych jest wskazany, nie mają oni z automatu prawa do ich sądowego oprotestowywania.
Musieliby wykazać naruszenie ich konkretnego interesu, konkretnych praw – to sedno czwartkowego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.
Orzeczenie TK współbrzmi z niedawną uchwałą Sądu Najwyższego (III CZP 27/20), że aby dana osoba mogła się domagać ochrony prawnej przed skutkami życia w smogu, trzeba najpierw wykazać, że to właśnie złe powietrze jest przyczyną naruszenia np. konkretnie jej zdrowia.
Nieczyste powietrze
W tej sprawie Jolanta Sitarz-Wójcicka, działaczka ekologiczna, skierowała do Sejmiku Województwa Małopolskiego wezwanie, aby usunął naruszenia prawa dotyczącego ochrony środowiska i zmienił program ochrony powietrza dla województwa przyjęty uchwałą Sejmiku. Po uzyskaniu informacji o nieuwzględnieniu jej wezwania złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, wskazując, że program ten, będący aktem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta