Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Wzrosła świadomość zagrożeń

02 lipca 2021 | Usługi dla bizensu
źródło: Shutterstock

Zmieniająca się gospodarka, zyskująca na popularności praca zdalna wiążą się 
z ryzykiem pojawienia się cyberataków w firmach. 
Na całym świecie zjawisko to się nasila, dlatego eksperci zwracają uwagę na konieczność wdrożenia zabezpieczeń, by uniknąć nieprzewidzianych i dotkliwych konsekwencji. 
Straty, jakie może przynieść np. atak ransomware, 
zazwyczaj są nieporównywalnie większe niż koszt rozwiązań zabezpieczających.

 

W ciągu ostatniego roku proces cyfryzacji znacznie przyspieszył. Pandemia sprawiła, że wiele firm musiało się przenieść do świata wirtualnego, co spowodowało, że hakerzy i cyberprzestępcy zintensyfikowali swoje działania i – jak pokazują dane – nastąpił znaczny wzrost cyberprzestępczości. Z raportu „Cyberbezpieczeństwo: Trendy 2021" Xopero Software SA wynika, że co 11 sekund firma na świecie pada ofiarą ransomware (złośliwe oprogramowanie blokujące dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwiające odczyt zapisanych danych –przestępcy żądają okupu za przywrócenie stanu pierwotnego), a 80 proc. polskich przedsiębiorców obawia się tej formy ataku. Firma szacuje, że globalne straty z tytułu ataków szyfrujących mogą sięgnąć w tym roku 20 mld dolarów. Dla porównania, w 2015 r. było to zaledwie 325 milionów.

– Cyberprzestępcy wykorzystujący ransomware automatyzują ataki. Coraz częściej dzielą się też między sobą narzędziami. Ich łatwa dostępność na czarnym rynku sprawia, że także w tym roku stale będzie rosła aktywność początkujących hakerów, którzy wykorzystują głównie oprogramowanie umożliwiające atakowanie dużej liczby mniejszych celów....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12002

Wydanie: 12002

Spis treści
Zamów abonament