Praca zdalna to większe zagrożenie cyberatakiem
Pandemia i związana z nią konieczność pracy zdalnej okazała się wyzwaniem w kontekście bezpieczeństwa w firmach. Pojawiło się więcej prób cyberataków. Z prognoz ekspertów wynika, że działania przestępców ewoluują, więc by zapewnić bezpieczeństwo firmowych danych, konieczne jest wdrożenie zabezpieczeń i dostosowywanie ich do aktualnych wyzwań.
Najbardziej znanymi metodami przestępców są ransomware (oprogramowanie szantażujące, które blokuje dostęp do danych zawartych na dyskach, a następnie żąda okupu za ich odzyskanie), phishing (przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, by wyłudzić poufne dane), malware (złośliwe oprogramowanie wyłudzające dane), a także dezinformacja. Eksperci prognozują, że zyskująca na popularności praca zdalna spowoduje, że będą się pojawiać nowe sposoby ataków, i zwracają uwagę na konieczność dostosowania do nowego modelu pracy, zabezpieczeń cennych danych przed niepożądanymi atakami.
Z badania KPMG wynika, że rok 2020 okazał się być bardziej niebezpieczny pod względem prób cyberataków w porównaniu z 2019. Aż 64 proc. badanych firm przyznało, że miały do czynienia z przynajmniej jednym cyberincydentem, a wzrost liczby prób naruszających bezpieczeństwo zaobserwowało 19 proc. przedsiębiorców. Co ważne, tego typu zdarzenia miały miejsce głównie w średnich firmach. Respondenci najbardziej obawiają się wycieku danych za pośrednictwem złośliwego oprogramowania, a także w wyniku kradzieży, zgubienia nośników lub urządzeń mobilnych oraz phishingu. Połowa zapytanych przez KPMG firm przyznała, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta