Rentowne firmy też mogą utracić płynność
Miniony rok mocno zdestabilizował sytuację finansową wielu firm, przed którymi stoi obecnie duże wyzwanie związane z utrzymaniem płynności. W niektórych branżach nastroje powoli są coraz lepsze, przedsiębiorcy myślą o nowych inwestycjach, ale potrzebują pieniędzy i szukają sposobów, by zachować płynność finansową. Na popularności mocno zyskał faktoring. Można po niego sięgnąć jednorazowo w przypadku przejściowych problemów finansowych, jak i regularnie, przekazując do faktoringu faktury i zyskując stały dostęp do pieniędzy.
Utrzymanie płynności finansowej to warunek dobrze prosperującego interesu. Od jej zachowania zależy przetrwanie na rynku. Spowolnienie gospodarki w czasie pandemii sprawiło, że firmy chcą jak najdłużej zatrzymać pieniądze na swoim koncie w obawie przed kolejnym lockdownem, dlatego m.in. wydłużane są terminy na fakturach, pojawiają się opóźnienia w realizacji płatności lub brak zapłaty. Statystyki wskazują, że jednym z głównych czynników blokujących ruchy biznesowe jest niepłacący w terminie kontrahent.
Z najnowszego badania „KoronaBilans MŚP" Krajowego Rejestru Długów wynika, że 60 proc. firm w pandemii skarży się, że ich partnerzy nie płacą na czas, a opóźnienia wynoszą średnio nawet miesiąc. Aż 44 proc. małych i średnich przedsiębiorców przyznało, że w ostatnich miesiącach nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta