Powrót do biura czasem na przymus
Pracodawca może wydać polecenie stawienia się w miejscu pracy, a za odmowę wyciągnąć konsekwencje. Kontrowersje budzi jednak odmienne traktowanie pracowników, szczególnie w kwestii związanej z dobrowolnymi szczepieniami.
Pracę zdalną regulują obecnie przepisy tzw. ustawy covidowej (ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciw-działaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, tekst jedn. DzU z 2020 r., poz. 1842 ze zm.; dalej: ustawa). Z jej art. 3 ust. 1 wynika, że w czasie epidemii, zagrożenia epidemicznego, a także przez trzy miesiące od ich zakończenia pracodawca ma prawo skie-rować zatrudnionych do wykonywania pracy spoza biura. Wiele firm skorzystało z tego uprawnienia, a pracownicy dostrzegli zalety pracy zdalnej. Mimo to, jak wynika z marcowego badania Skanska, aż 46 proc. pracowników uważa się za mniej efektywnych podczas pracy z domu (https://www.skanska.pl/o-skanska/media/informacje-prasowe/251668/Polacy-najwiekszymi-zwolennikami-powrotu-do-biur-wynika-z-badania-Skanska-).
W związku z powyższym część pracowników świadomie wraca do biura, powołując się na ostatnie optymistyczne statystyki zachorowań. Ale są także grupy, które z obawy o swoje zdrowie i życie odmawiają powrotu do pracy w trybie stacjonarnym. Tym samym narażają się na przykre konsekwencje, ponieważ kodeks pracy nie przewiduje jeszcze pracy zdalnej na żądanie pracownika.
W gestii przełożonego pozostaje możliwość wykonywania pracy zdalnej przez zatrudnionych, a także ustalenie okresu obowiązywania polecenia pracy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta