Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrata uprawnień a dyscyplinarka

08 lipca 2021 | Kadry i Płace | Aleksander Stuglik Aneta Pająk

Pracownika, który utracił uprawnienia niezbędne do wykonywania pracy, można zwolnić dyscyplinarnie tylko wtedy, gdy doszło do tego z jego winy. Jeżeli stało się to z przyczyn niezależnych od zatrudnionego, pracodawca nie może z tej przyczyny rozwiązać z nim umowy w trybie dyscyplinarnym. Aleksander Stuglik prawnik zagraniczny, wspólnik zarządzający, KBZ Żuradzka & Wspólnicy Aneta Pająk radca prawny, senior counsel, KBZ Żuradzka & Wspólnicy

 

Jedną z możliwych przyczyn rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym jest zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku (art. 52 § 1 pkt 3 k.p.).

Kwestia kwalifikacji

Obowiązujące przepisy prawa pracy nie zawierają definicji pojęcia „uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku". W doktrynie wskazuje się, że chodzi o konieczne, niezbędne uprawnienia do wykonywania określonego zawodu, zajmowania określonego stanowiska (K. Jaśkowski, E. Maniewska, Kodeks pracy. Komentarz, Warszawa 2001, s. 58; P. Ciok, Utrata uprawnień jako przyczyna rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika, Pracownik i Pracodawca 2015, nr 1, s. 26). Słusznie podnosi się, że ta przesłanka ma ograniczony zakres zastosowania – dotyczy bowiem tylko tych pracowników, którzy dla wykonywania pracy danego rodzaju muszą legitymować się udokumentowanymi kwalifikacjami (art. 52 KP red. Sobczyk 2020, wyd. 5/Mitrus).

Wśród zawodów, do których wykonywania konieczne jest posiadanie stosownych uprawnień, można wskazać: zawód...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12007

Wydanie: 12007

Spis treści
Zamów abonament