Ważna data odbioru listu, a nie doręczenia awizo
Nie można automatycznie przyjąć, że pracownik celowo opóźnia odbiór awizowanej przesyłki z wypowiedzeniem umowy. Dniem dokonania wypowiedzenia jest wtedy data odbioru listu.
- Wysłaliśmy pracownikowi wypowiedzenie. Zostało awizowane w przedostatnim dniu miesiąca, ale pracownik odebrał je z poczty drugiego dnia kolejnego miesiąca. Wiemy, że w międzyczasie był w miejscu swojego zamieszkania. Zresztą 1. i 2. dnia miesiąca przyszedł do pracy, więc mógł odebrać je wcześniej. Od kiedy należy liczyć wypowiedzenie (miesięczny okres)? – pyta czytelniczka.
Dniem dokonania wypowiedzenia jest dzień odbioru przesyłki. Nie można przyjąć obowiązku pracownika podejmowania awizowanych przesyłek natychmiast po otrzymaniu awiza.
Treść do wiadomości
Oświadczenie woli jest złożone z chwilą, gdy doszło do drugiej strony (pracownika) w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią. Nie oznacza to, że pracownik musi przeczytać pismo w sprawie wypowiedzenia – wystarczające jest stworzenie faktycznej możliwości zapoznania się z nim. Taka możliwość musi jednak zaistnieć.
Możliwości zapoznania się z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta