Pracownika sezonowego też trzeba wysłać na badania wstępne
Zatrudnienie na umowę o pracę, nawet na krótki okres, wymaga skierowania kandydata na wstępne badania lekarskie. W okresie epidemii obowiązują jednak pewne ułatwienia w zakresie przeprowadzania tych badań.
Nadejście lata i rozpoczęcie sezonu urlopowego u jednych oznacza zwolnienie tempa i odpoczynek od pracy. Dla innych osób to możliwość zarobienia dodatkowych pieniędzy czy konieczność czasowego zwiększenia liczby zatrudnionych.
Czy zatrudnienie pracowników sezonowych rodzi po stronie pracodawcy te same obowiązki, co przy pracownikach zatrudnionych na stałe? Zwłaszcza w zakresie skierowania ich na wstępne badania lekarskie?
Wszystko zależy od tego, jaką formę przyjmie zatrudnienie sezonowe – czy będzie odbywało się na podstawie umów cywilnoprawnych (np. umowa zlecenia, o świadczenie usług), czy też nawiązany zostanie zwykły stosunek pracy np. na podstawie terminowej umowy o pracę. Wybór formy zatrudnienia zależy oczywiście od potrzeb pracodawcy czy ustaleń stron.
Praca na etacie
Pracodawca, decydując się na zatrudnienie pracownika sezonowego na podstawie umowy o pracę, zobowiązany jest stosować wobec tej osoby takie samy zasady i przepisy, jak wobec swoich stałych pracowników. W tym jego obowiązkiem jest skierowanie pracownika sezonowego na wstępne badania lekarskie. Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie (art. 229 § 4 kodeksu pracy w związku z § 1 ust. 1...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta